מהי התדירות המומלצת להגיע אל רופא השיניים?

השמירה על השיניים בפה שלנו היא הכרחית לשם קיום חיים טובים ונוחים. בדיקות שגרתיות באופן קבוע במרפאת השיניים אצל שיננית להסרת אבנית ואצל רופא השיניים לשם בדיקה של הפה, הן חיונית לאיתור של בעיות בשיניים ובחניכיים לשם טיפול מקדים. ככל שמוצאים את הבעיה מוקדם יותר כך ניתן לטפל בה מהר יותר ולהימנע ממצבים של טיפולים מורכבים, ארוכים, כואבים וגם יקרים. בדיקות קבועות מידי שנה אצל הרופא המטפל שלכם, יסייעו לכם לטפל בבעיות העששת כבר בתחילתן אם יש כאלו, ויפחיתו באופן מהותי מקרים של חור פשוט בשן שעלול להפוך לטיפול שורש כואב ויקר.

 

בדיקות שגרתיות מידי שנה

רופא שיניים אשר בודק אתכם על בסיס קבוע, ידע לאבחן אתכם ולומר מהי התדירות הנדרשת מכם להגיע לבדיקה שגרתית. אם אינכם סובלים מגורמי סיכון שונים סביר להניח שההמלצה תהיה להגיע לבדיקה פעם בשנה. לעומת זאת, אם אובחנתם בעבר כמטופלים בעלי גורמי סיכון, הכוונה היא למטופלים בעלי נטייה לעששת או בעלי נטייה למחלות חניכיים, המצריכות בדיקת רופא בתדירות גבוהה יותר. אם אתם נוהגים באופן קבוע לצרוך מאכלים מתוקים מאוד או סוכרים, שתייה ממותקת וכדומה, אם אתם מעשנים או משתמשים בתרופות שחלק מתופעות הלוואי שלהן הוא בעיות חניכיים ועששת, סביר להניח שהמלצתו של רופא השיניים תהיה על ביקורים תכופים יותר לשם ביקורת. כמו כן, ניקוי אבנית המתבצע אצל שיננית מומלץ לבצע כל חצי שנה.

 

מתי יש לפנות אל מרפאת שיניים עקב כאבי שיניים?

חשוב לפנות אל מרפאת השיניים כאשר יש כאבים ולא לדחות את ההגעה או להתמודד עם הכאבים באמצעות משככי כאבים, משום שאתם עלולים להחמיר ואף להרע את המצב שבגינו נוצרו הכאבים מלכתחילה. ישנן חמש סיבות שבגינן יתפתחו כאבי שיניים:

  • הסיבה הראשונה היא עששת. נציין כי אם למטופל יש עששת אשר גורמת לו לכאבים בשיניים מדובר במצב שבו כבר יש חור בשן המחייב טיפול אצל רופא השיניים.
  • הסיבה השנייה היא דלקת בחניכיים או בשורש השן. במקרה של מטופל סובל מדלקת הוא עשוי לחוש כאבים עזים ומציקים ומומלץ כי יגיע אל מרפאת השיניים בהקדם כדי שניתן יהיה לאתר את הדלקת ולטפל בה כראוי.
  • הסיבה השלישית היא שן סדוקה או שבורה שנגרמה מטראומה חיצונית.
  • הסיבה הרביעית היא בקיעתן של שיני הבינה. לא פעם קורה ששן בינה אינה בוקעת כראוי, עקב כך נגרמים למטופל כאבים חזקים ואף דלקות המובילות לכך שיש לעקור אותן.
  • הסיבה החמישית היא כאב המופיע בעקבות טיפול בשיניים. כאשר מטופל עובר טיפולי שיניים מורכבים כגון: סתימה, טיפולי שורש, עקירות או טיפולים כירורגיים כמו: השתלת שיניים, הרמת סינוס או הקצעת שורשים. בהחלט ייתכן כי יתפתח כאב שיניים מקומי לאחר הטיפול.

 

מניעה מובילה לתוצאות

ככל שתקפידו לשמור על היגיינת הפה שלכם ועל ביקורים סדירים הן אצל רופא השיניים והן אצל השיננית, כך תוכלו למנוע את הופעתן של העששת ודלקות החניכיים, ואף חשוב מכך את ההתפתחות שלהן. עדיף להגיע אל רופא השניים מוקדם יותר מאשר באיחור רב ולסבול מהתוצאות של ההזנחה או ההתעלמות. הקפידו לקבוע ביקור שגרתי פעם בשנה אצל רופא השיניים שלכם, ובכל חצי שנה הגיעו אל השיננית לניקוי אבנית, כדי שתצליחו לשמור על השיניים והחניכיים במצב הטוב ביותר. הקפידו לצחצח את השיניים לפחות פעמיים ביום – בבוקר ובערב, מומלץ לצחצח אותן עם מברשת בעלת סיבים רכים כדי לא לפגוע בשן, השתמשו בתכשירים המיועדים להיגיינת הפה, נקו את השיניים עם חוט דנטלי והחליפו את מברשת השיניים שלכם מידי שלושה חודשים.

שתפו פוסט זה