השתלות שיניים ובניית עצם – כי השניים הולכים יד ביד

לא עוד טיפול נדיר וייחודי, כיום השתלות שיניים הן חלק בלתי נפרד מעולם הטיפולים הדנטליים. זה נפוץ, זה נגיש, ופעמים רבות זה חיוני, אבל לפעמים זה גם יכול להיות מורכב. כדי להשתיל שיניים צריך מקום להשתיל אותן, ולא תמיד יש אותו. שן צריכה להיות נעוצה בעצם חזקה, כך שלעיתים השתלות שיניים ובניית עצם מגיעים ביחד, והתהליך יכול להתארך.

כדי לדעת מתי צריכים בניית עצם תרם השתלת שיניים ומתי אפשר לגשת ישירות להשתלה יש צורך בצילום הדמייה. הטכנולוגיה הנבחרת לצורך זה היא טכנולוגיית ה-CT, אשר מאפשרת לרופא לראות מבעוד מועד, הרבה לפני שהוא אפילו מרים כל כלי עבודה, את כל מבנה וחלל הפה.

רמת הדיוק הוויזואלי האפשרית בעזרת CT וטכנולוגיות ממוחשבות מתקדמות יוצרות את האפשרות להדמיה תלת-ממדית של מצב השיניים, מבנה הלסת, כמות העצם הקיימת (או החסרה), ובעצם לייצר הדמיה של השתלת שיניים כפי שאפשר (או אי אפשר) לבצע.

השלבים הבאים לאחר ההדמייה:

לאחר שבוצעה ההדמיה, במידה והתגלה ב-CT שאין מספיק עצם להשתלת השיניים, יש לעבור תהליך של בניית עצם. במידה וכבר יש מספיק עצם, ואין מניעה מהתקדמות לעבר ההשתלה עצמה, הרופא יקבע לכם תור לפגישה הראשונה. הוא מצידו יתכנן את השתלים בצורה מושלמת בעזרת תוכנה ייעודית במחשב. תבנית השתלים תישלח למעבדה שתפקידה הוא הכנת השתלים בצורה מדויקת להפליא.

או אז מתחיל גם התהליך בפה שלכם –

  • במפגשכם עם הרופא הוא יבצע קדיחות ראשוניות באזורים בהם אפשר כבר לקדוח בצורה בטוחה ולהכין את האזור לשתלים, מה שיועיל לקליטת השתלים
  • או אז יש להחדיר את השתלים עצמם – כאן לאנשים רבים יש בלבול אותו נבהיר מיד. השתלים אינם השיניים, אלא הבסיס לשיניים. מה שמוחדר לקדיחות הינם ברגים ייעודיים אשר נועדו להיות בסיס איתן וחזק שיתאחה עם הלסת.
  • ברגים אלו לא נשארים חשופים, ועליהם יוברגו כתרים זמניים שישארו עם המטופל לתקופת ההחלמה שבין החדרת השתלים לבין הטיפול הבא, שיתרחש לאחר מספר חודשים. או אז יוסרו הכתרים הזמניים ועל הבורג תותקן כיפה מתכתית אשר עליה יולבש הכתר.
  • בשלב הבא יש להמתין בין שבוע למספר שבועות, בהתאם להנחיות הרופא המבצע, כאשר אחרי ההמתנה יגיע המטופל לצורך החלפת הכתר לכתר החדש והקבוע שלו. שלב זה יכול להתפרש על תקופה של בדיקות, שכן כאן מדובר בצורך בהתאמה מושלמת, פיזית ואסתטית, כך שלעיתים יהיה צורך לשלוח את הכתר החדש בחזרה למעבדה לצורך שינויים קטנים והתאמות קטנות – עד לכדי שלמות.

טיפול של השתלות שיניים ובניית עצם, אפילו שהוא מוגדר כטיפול כירורגי (ניתוח), הוא תהליך פשוט למדי, וכמעט תמיד ניתן לבצעו בקליניקות פרטיות של רופאי שיניים המוסמכים לכך, ללא כל צורך בבית חולים.

שתפו פוסט זה